Rodzaje technologii druku

Poligrafia to obszerny zakres wiedzy dotyczący druku, technologii oraz maszyn i urządzeń wykonujących druk i jego obróbkę. Cały proces produkcji poligraficznej dzieli się w zależności od użytej technologii na poszczególne etapy tj. – przygotowanie do druku- projektowanie, przygotowanie obrazu, obróbka, impozycję, wykonanie proofa (wydruku próbnego), wykonanie formy (dot. technologii druk offsetowego), druk, obróbkę technologiczną (introligatornia) po wydruku. Działania te obejmują szereg czynności tj.: kaszerowanie, sztancowanie, foliowanie, lakierowanie, tłoczenie, hot-stamping, różnego typu oprawy: twarda, miękka, broszurowa, czy inne dodatkowe działania: krojenie, klejenie, dziurkowanie, składanie, konfekcjonowanie.

Branża poligraficzna kryje w sobie dość osobliwy i trudny język, który w środowisku branżowym jest doskonale rozumiany, ale poza nią jest już znacznie gorzej.

Firma K2-DESIGN powstała z myślą o klientach drukarń, którzy potrzebują wsparcia, a najlepiej reprezentanta w kontaktach z drukarniami. Zadaniem firmy K2 Design jest dobieranie ofert sprawdzonych dostawców i realizacja zleceń poligraficznych w myśl zaoszczędzenia klientowi stresu, czasu i pieniędzy. Ważna jest dla nas komunikacja, dlatego w ramach edukacji, chcemy wyjaśniać poszczególne zagadnienia branży poligraficznej. Na początek krótko o najważniejszych różnicach między dwiema najpopularniejszymi technologiami druku, jakimi są: druk offsetowy i druk cyfrowy.

Druk cyfrowy – druk wykonywany na urządzeniach wielofunkcyjnych – tonerowych, drukarki cyfrowe, zwykle pozbawiony rastra offsetowego, co w praktyce oznacza, że nie pokazuje rzeczywistej struktury punktów rastrowych pracy, ale z pewnością odzwierciedlają już teraz możliwie wiernie obraz wraz z jego przejściami tonalnymi. Na rynku pojawiły się też urządzenia cyfrowe nowocześniejszej technologii – HP Indigo, drukujące już z rastrem offsetowym, o których wspomnę poniżej.

Zalety druku cyfrowego:

  • wysoka wydajność,
  • mniejsze zużycie materiałów, dzięki czemu można obniżyć koszty produkcji,
  • krótki termin realizacji zleceń,
  • powtarzalność wydruków,
  • niski koszt wytworzenia.

Druk ten jest przeznaczony do druków nisko- i średnionakładowych.

Druk offsetowy – wysokiej jakości odbitki, wymagające precyzyjnego przygotowania graficznego plików do druku. Przygotowanie to obejmuje m.in. w studiu DTP- przygotowanie projektu graficznego , obróbkę, impozycję, wykonanie proofa , przygotowanie form ( tzw. świecenie blach) poszczególnych kolorów CMYK dla wszystkich arkuszy drukarskich.

Druk ten wymaga:

  • dużych nakładów pracy,
  • dużego zużycia materiałów,
  • wysokich kosztów obsługi zlecenia,

a co za tym idzie sporych kosztów produkcji, jest techniką przeznaczoną dla druków materiałów wysokonakładowych i właściwie tylko dla takich jest opłacalny.

Technologia HP Indigo – to połączenie dwóch potężnych technologii: cyfrowej i offsetowej. Cyfrowa – to szybki druk już od jednego arkusza, a offsetowa – to wysoka jakość drukowanego obrazu. Urządzenia HP Indigo łączą w sobie obie te technologie. Można więc „pobawić się” w druki personalizowane, czyli takie, które cechują się zmiennymi danymi w grafice (dane osób, kody kreskowe i inne) HP Indigo to cyfrowy offset. To doskonała jakość z przeznaczeniem na niskie I średnie nakłady. To druk ciekłotonerowy, druk z farb.

Zalety druku na urządzeniach HP Indigo:

  • wyższa ostrość obrazu w porównaniu do innych urządzeń cyfrowych: raster offsetowy,
  • farba wchodzi w strukturę papieru, dzięki czemu nie jest zasłaniana struktura podłoża,
  • materiał w pełni nadaje się do dalszej obróbki dzięki cienkiej warstwie farby na medium oraz brak oleju,
  • możliwość separacji farb,
  • wysoka powtarzalność kolorystyczna wydruków.

Na urządzeniu HP Indigo, dodatkowo można drukować farbami z rodziny Pantone. Jest również możliwość zadruku ciemnych lub przeźroczystych podłoży białym kolorem (białą farbą). Do druku fotografii na HP Indigo można wykorzystać dodatkowo farby: Light Cyan, Ligth Magenta oraz Light Black, Light Violet, które poprawiają przejścia tonalne, zwiększają nasycenie barw oraz minimalizują pojawienie się punktu rastrowego.