Rodzaje technologii druku

Poligrafia to obszerny zakres wiedzy dotyczący druku, technologii oraz maszyn i urządzeń wykonujących druk i jego obróbkę. Cały proces produkcji poligraficznej dzieli się w zależności od użytej technologii na poszczególne etapy tj. – przygotowanie do druku- projektowanie, przygotowanie obrazu, obróbka, impozycję, wykonanie proofa (wydruku próbnego), wykonanie formy (dot. technologii druk offsetowego), druk, obróbkę technologiczną (introligatornia) po wydruku. Działania te obejmują szereg czynności tj.: kaszerowanie, sztancowanie, foliowanie, lakierowanie, tłoczenie, hot-stamping, różnego typu oprawy: twarda, miękka, broszurowa, czy inne dodatkowe działania: krojenie, klejenie, dziurkowanie, składanie, konfekcjonowanie.

Branża poligraficzna kryje w sobie dość osobliwy i trudny język, który w środowisku branżowym jest doskonale rozumiany, ale poza nią jest już znacznie gorzej.

Firma K2-DESIGN powstała z myślą o klientach drukarń, którzy potrzebują wsparcia, a najlepiej reprezentanta w kontaktach z drukarniami. Zadaniem firmy K2 Design jest dobieranie ofert sprawdzonych dostawców i realizacja zleceń poligraficznych w myśl zaoszczędzenia klientowi stresu, czasu i pieniędzy. Ważna jest dla nas komunikacja, dlatego w ramach edukacji, chcemy wyjaśniać poszczególne zagadnienia branży poligraficznej. Na początek krótko o najważniejszych różnicach między dwiema najpopularniejszymi technologiami druku, jakimi są: druk offsetowy i druk cyfrowy.

Druk cyfrowy – druk wykonywany na urządzeniach wielofunkcyjnych – tonerowych, drukarki cyfrowe, zwykle pozbawiony rastra offsetowego, co w praktyce oznacza, że nie pokazuje rzeczywistej struktury punktów rastrowych pracy, ale z pewnością odzwierciedlają już teraz możliwie wiernie obraz wraz z jego przejściami tonalnymi. Na rynku pojawiły się też urządzenia cyfrowe nowocześniejszej technologii – HP Indigo, drukujące już z rastrem offsetowym, o których wspomnę poniżej.

Zalety druku cyfrowego:

  • wysoka wydajność,
  • mniejsze zużycie materiałów, dzięki czemu można obniżyć koszty produkcji,
  • krótki termin realizacji zleceń,
  • powtarzalność wydruków,
  • niski koszt wytworzenia.

Druk ten jest przeznaczony do druków nisko- i średnionakładowych.

Druk offsetowy – wysokiej jakości odbitki, wymagające precyzyjnego przygotowania graficznego plików do druku. Przygotowanie to obejmuje m.in. w studiu DTP- przygotowanie projektu graficznego , obróbkę, impozycję, wykonanie proofa , przygotowanie form ( tzw. świecenie blach) poszczególnych kolorów CMYK dla wszystkich arkuszy drukarskich.

Druk ten wymaga:

  • dużych nakładów pracy,
  • dużego zużycia materiałów,
  • wysokich kosztów obsługi zlecenia,

a co za tym idzie sporych kosztów produkcji, jest techniką przeznaczoną dla druków materiałów wysokonakładowych i właściwie tylko dla takich jest opłacalny.

Technologia HP Indigo – to połączenie dwóch potężnych technologii: cyfrowej i offsetowej. Cyfrowa – to szybki druk już od jednego arkusza, a offsetowa – to wysoka jakość drukowanego obrazu. Urządzenia HP Indigo łączą w sobie obie te technologie. Można więc „pobawić się” w druki personalizowane, czyli takie, które cechują się zmiennymi danymi w grafice (dane osób, kody kreskowe i inne) HP Indigo to cyfrowy offset. To doskonała jakość z przeznaczeniem na niskie I średnie nakłady. To druk ciekłotonerowy, druk z farb.

Zalety druku na urządzeniach HP Indigo:

  • wyższa ostrość obrazu w porównaniu do innych urządzeń cyfrowych: raster offsetowy,
  • farba wchodzi w strukturę papieru, dzięki czemu nie jest zasłaniana struktura podłoża,
  • materiał w pełni nadaje się do dalszej obróbki dzięki cienkiej warstwie farby na medium oraz brak oleju,
  • możliwość separacji farb,
  • wysoka powtarzalność kolorystyczna wydruków.

Na urządzeniu HP Indigo, dodatkowo można drukować farbami z rodziny Pantone. Jest również możliwość zadruku ciemnych lub przeźroczystych podłoży białym kolorem (białą farbą). Do druku fotografii na HP Indigo można wykorzystać dodatkowo farby: Light Cyan, Ligth Magenta oraz Light Black, Light Violet, które poprawiają przejścia tonalne, zwiększają nasycenie barw oraz minimalizują pojawienie się punktu rastrowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *