Pewne rozwiązania na niepewne czasy

Nasze kalendarze

Kalendarz stał się nieodłącznym elementem życia człowieka. Zaglądamy do niego codziennie. Planując spotkanie biznesowe, czy inne ważne wydarzenie oznaczamy datę w kalendarzu książkowym. Dla uczniów i studentów doskonałym sposobem na ujarzmienie codziennych spraw jest kalendarz biurkowy, ale także kalendarz studencki oraz kalendarz nauczyciela, które są zaplanowane nie od początku roku, ale od września, tak jak rozpoczyna się rok szkolny, by ułatwić planowanie czasu właśnie takim grupom odbiorczym. Wszelkie kalendarze ścienne, sprawdzają się, gdy istnieje potrzeba zaznaczenia istotnych i szczególnych dat, zdobią również nasze ściany nieprzeciętną grafiką albo indywidualnie wybranymi fotografiami. Dziś mocno stawiamy na estetykę i kalendarzom również przydziela się funkcję ozdobną, dlatego wybieramy coraz częściej kalendarze indywidualne, autorskie projekty, czy też wręcz kalendarze personalizowane jako jeden z pomysłów na upominek. Ten gadżet stanowi także świetny przekaz reklamowy, gdyż najczęściej firmy znakują je swoim logo i danymi firmowymi.

Co więcej współczesne kalendarze nie są już jedynie praktyczną formą panowania nad czasem. Stały się one niemal elementem biżuteryjnym. Wielu z nas przykłada niemałą uwagę, by kalendarz był jak najbardziej indywidualny. Dużą popularność zyskały kalendarze personalizowane, głównie jeśli chodzi o kalendarze książkowe. Szeroki wachlarz usług daje wiele możliwości wykonania indywidualnej oprawy (okładki) z personalizacją, znakowaniem logo, drukiem i uszlachetnieniami, barwieniem brzegów lub drukiem na brzegach bloków, indywidualną tasiemką z nadrukiem logo, a także nietuzinkowymi dodatkami jak kryształki Swarovskiego, metalowe zapinki, ozdoby finochromowe, tłoczenia, szycie kreatywne, hot-stamping, czy nowoczesny druk metalic print.

Firma K2-Design dba również o to, aby zapewnić swoim klientom także dostęp do oferty kalendarzy z serii eko, co wiąże się z linią posiadającą certyfikat FSC. Proponowane kalendarze są wykonywane z papieru z trawy, papieru z kamienia, czy też opraw z r-pet, ekologicznego korka oraz oklein papierowych opatrzonych certyfikatem FSC. 

To przecież ważne, żeby terminarz dopasowany był rodzajem i wyglądem do konkretnej osoby, przecież ma nam służyć aż przez 365 dni! 

Trochę historii…

Dlaczego ,,kalendarz’’?

Samo słowo kalendarz w swojej definicji oznacza umowną, przyjętą w danej społeczności, bądź kulturze rachubę czasu. Uważa się, że nazwa ,,kalendarz’’ wywodzi się od greckiego słowa kaleo, co znaczy ,,wzywać’’. W starożytnym Rzymie istniał bowiem zwyczaj wzywania mieszkańców na początku każdego miesiąca, by przekazać im informacje o długości kolejnego miesiąca oraz dni świątecznych w nim przypadających. 

Inne źródła genezę powstania współczesnego słowa ,,kalendarza” przypisują łacińskiemu słowu calendae, które oznacza pierwszy dzień miesiąca. Księga, w której zapisywano dni, świąt oraz zmian faz księżyca nazywano calendarium. 

Czy czas jest w porządku?

Człowiek z natury odczuwa konieczność panowania nad wszystkim. Jednak czas w swoich działaniach jest nieposkromiony, biegnie nieubłaganie. Nie mamy na niego wpływu… To ludzka, nieodparta chęć kontroli nad wszystkim niejako zmusiła nas do poszukiwania rozwiązań, które choć odrobinę pomogłyby nam ujarzmić czas. Jednym z takich rozwiązań są kalendarze. Właśnie one są swoistą próbą poskromienia i oswojenia sobie czasu. 

Sama potrzeba porządkowania czasu istniała od wieków. To właśnie człowiek, jako jedyny rozróżnia pojęcie czasu na to co było, jest i będzie… dzieli go na przeszłość, teraźniejszość oraz przyszłość. Pierwsze próby uporządkowania czasu sięgają epoki paleolitu. Odkrycia poroży oraz kości zwierząt z charakterystycznymi nacięciami z tamtej epoki wskazują, iż prototypy kalendarzy miały swój początek około 30 tysięcy lat temu. 

Ktoś musiał zacząć

Na przestrzeni wieków ludzie wiele doświadczyli i na podstawie obserwacji cyklicznych zmian przyrody, następujących po sobie dni i nocy, czy pór wyznaczających prace rolne poznali mnóstwo wskazówek, dzięki którym nauczyli się interpretować upływający czas. 

Kalendarze w zależności od sposobu określania długości roku w związku z długością i liczbą miesięcy można podzielić na księżycowe, słoneczne i księżycowo-słoneczne. Kalendarz księżycowy opiera się na zmianie faz Księżyca, natomiast kalendarz słoneczny związany jest z następstwem pór roku, wynikających ze zmiany ustawienia Ziemi względem Słońca. 

Źródła historyczne odwołują się do powstania prowizorycznych, przecierających szlak współczesnym kalendarzom kalendarzy majów, babilońskich oraz egipskich. Były one związane nie tylko ze zjawiskami przyrodniczo-astrologicznymi ale również w dużej mierze opierały się na wierzeniach w bóstwa oraz okres panowania władców. 

Rewolucja kalendarzowa

A dzisiejsze kalendarze, wszystkie te, które mamy pod ręką każdego dnia? Kalendarze biurkowe, kalendarze ścienne, kalendarze plakatowe, kalendarze trójdzielne, czterodzielne czy też kalendarze książkowe, zwane tez terminarzem, z którymi spotykamy się na co dzień są mocno związane z przeszło kilkuwiecznym kalendarzem gregoriańskim- najpowszechniejszym kalendarzem, stosowanym niemal na całym globie, wprowadzonym przez papieża Grzegorza VII w 1582 roku. Zastąpił on nieco mniej precyzyjny kalendarz juliański z XVI wieku. W porównaniu do kalendarza juliańskiego, który spóźniał się jeden dzień na 128 lat, kalendarz gregoriański również spóźnia się dzień ale na 3000 lat. Niewątpliwe kalendarze są ponadczasowe i z każdym wiekiem inne, bardziej dopasowane do czasów, w jakich żyjemy.