Logo w krzywych to twoje prawo!

Po co mi logo w krzywych?

Logo, które jest w „krzywych” (wektorach) będzie z łatwością otwierane w każdych programach dedykowanych pod konkretne maszyny i urządzenia , na których ma być wykonane dane zlecenie. Nie jest ważne, czy chcesz aby znalazło się na koszulce, ulotce, czy wizytówce. Bez problemu będzie można nanieść ewentualne poprawki, czy zmiany. Dzięki „krzywym” Twoje logo będzie zawsze takie samo, bez jakiś deformacji , czy w gorszej jakości.

Grafika wektorowa, co to jest ?

Jest to jeden z dwóch rodzajów grafiki komputerowej, który opiera się na figurach geometrycznych. Grafikę wektorową można nazwać również obiektową, ponieważ stworzoną grafikę, czy też ilustrację opisujemy za pomocą obiektów, które budujemy właśnie z podstawowych figur geometrycznych.

Jak rozpoznać, czy projekt jest w wektorach?

Najłatwiej jest to sprawdzić po formacie pliku. Najczęściej twoje logo będzie zapisane w formacie .PDF. Jeszcze jednym sposobem na upewnienie się, czy nasze logo jest w krzywych jest to czy po przybliżeniu widzimy małe rozmazane kwadraciki (piksele), jeśli tak to niestety nasze logo jest zapisane w grafice rastrowej. Nie martw się, jeśli zobaczysz rozszerzenie pliku: .EPS/.AI/.SVG/.CDR to dalej oznacza, że projekt jest w grafice wektorowej, choć często nie mając odpowiednich programów nie otworzysz takich plików. Jeśli natomiast zobaczysz tylko .PNG jak najszybciej zwróć się do osoby odpowiedzialnej za projekt by dostarczyła Ci twoje logo w formacie .PDF lub w rozszerzeniach zapisanych jak powyżej.

Grafika wektorowa a rastrowa, co za różnica.

Na pierwszy rzut oka można przypuszczać, że grafika rastrowa, czyli taka która tworzona jest na podstawie pikseli, nie różni się wcale od rastrowej. Przecież moje logo wygląda tak samo, nieważne jak je zrobiono. Otóż nie. Największą przewagą grafiki wektorowej jest to, że jest ona bezstratna. Oznacza to, że logo które stworzone jest właśnie na wektorach można swobodnie zmniejszać, powiększać lub edytować zależnie od naszego upodobania i nie obawiać się, że będzie ono „rozpikselowane”.

Po lewej logo wektorowe, a po prawej w grafice rastrowej

Tyle formatów plików, który wybrać ?

Każdy program ma swój własny format plików, który tylko on może odczytać. Na szczęście wszystkie programy dają nam możliwość zapisu projektu w formacie .SVG oraz .PDF. Oba te formaty bez problemu możemy otworzyć w wybranym przez nas programie i nie musimy się obawiać, że zostanie źle odczytany czy się nie odtworzy.

W czym można stworzyć grafikę wektorową ?

Istnieje wiele programów do tworzenia grafiki wektorowej, najpopularniejsze to m.in. Adobe Illustrator oraz CorelDRAW. Możemy również skorzystać z darmowych alternatyw jak Inkscape.

Autor: Jakub Dyc